Jaka forma umowy przedwstępnej?
Każdy , kto kiedykolwiek kupował mieszkanie, lokal czy działkę wie, jak bardzo złożona jest to procedura, a skutki decyzji o zakupie możemy odczuwać nawet przez kilkadziesiąt lat.
Jak kupić nieruchomość nie mając całej ceny nieruchomości ? W jakiej formie podpisać umowę przedwstępną?
Zawarcie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości ma sens wtedy, gdy np. kupujący ubiega się o kredyt lub sprzedającemu brakuje wszystkich wymaganych dokumentów do podpisania właściwej umowy sprzedaży.
Umowa przedwstępna nie przenosi praw do nieruchomości , ale zobowiązuje strony do zawarcia w przyszłości umowy przenoszącej własność ( przyrzeczonej ).
Forma umowy przedwstępnej
Umowę przedwstępną możemy zawrzeć albo w formie aktu notarialnego, albo w zwykłej formie pisemnej. W zależności od tego w jakiej formie jest podpisana umowa przedwstępna, prawo przewiduje różne skutki prawne. Jeżeli umowa przedwstępna jest podpisana aktem notarialnym, to gdy strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyli się od jej zawarcia ( np. nie pojawi się w umówionym terminie u notariusza w celu zawarcia końcowej umowy sprzedaży ), druga strona będzie mogła dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej na drodze postępowania sądowego.
Jeżeli umowa przedwstępna jest podpisana w zwykłej formie cywilnoprawnej , to w przypadku uchylania się przez stronę zobowiązana do jej zawarcia – druga strona nie będzie mogła już dochodzić przed sądem zawarcia umowy przyrzeczonej. Skutek umowy przedwstępnej będzie słabszy i strona ta będzie mogła dochodzić przed sądem jedynie odszkodowania w granicach tzw. ujemnego interesu umownego. Strona dochodząca odszkodowania będzie musiała wykazać wysokość szkody poniesionej przez to, że oczekiwała na zawarcie umowy przyrzeczonej, a jej kontrahent nie dotrzymał złożonej obietnicy.